Haber

Rusya Savunma Bakanı: Ukrayna’da 90 binden fazla asker öldü ve yaralandı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’nın karşı saldırı başlattığı Haziran ayından bu yana 90 binden fazla askerinin öldürüldüğünü ve yaralandığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu, Çin’deki 10. Pekin Xiangshan Forumu’na katıldı. Forumda yaptığı konuşmada Ukrayna’daki savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Shoigu, “Ukrayna’nın Batı’nın desteklediği karşı taarruzunun başladığı 4 Haziran’dan bu yana 90 binden fazla Kiev askeri öldü ve yaralandı. Ukrayna Yaklaşık 600 tank ve 1.900 zırhlı araç kaybetti. Aynı zamanda, “o zaman, savaş alanında taktiksel olarak önemli bir başarı elde edemedi” dedi.

Rus ordusunun özel askeri harekât bölgesindeki misyonunu sistematik ve kararlı bir şekilde yerine getirmeye devam edeceğini belirten Şoygu, Batı’nın Ukrayna’daki çatışmayı Asya-Pasifik bölgesine yaymak istediğini söyledi. NATO’nun bölgedeki silahlanma yarışını teşvik ederek askeri varlığını ve askeri tatbikatlarının sayısını ve ölçeğini artırdığını belirten Shoigu, ABD’nin füze atışları konusunda Rusya ve Çin’e karşı Tokyo ve Seul ile bilgi alışverişinde bulunmayı planladığını kaydetti. Shoigu ayrıca ABD’yi iklim değişikliğini ve doğal afetleri “insani müdahaleler” için bahane olarak kullanmaya çalışmakla da suçladı.

Ukrayna, haziran ayında kendi topraklarındaki Rus ordusuna karşı geniş çaplı bir saldırı başlatmış ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3 ay sonra Ukrayna’nın saldırılarının başarısız olduğunu açıklamıştı. – PEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu