Sağlık

Parmaklarınızı sürekli çıtlatmak artrite neden olur mu? Manevi parmak çatlatmak zararlı mıdır?

Çoğu insanı ruhsal olarak rahatlatan bir alışkanlık haline gelen parmak çıtlatma, kişilerin stresli olduğu ya da sıkıldıkları zamanlarda daha çok kendini gösterebilmektedir. Parmak çıtlatmak gerginlik ve sıkıntıyla baş etmenin alternatif bir yolu olabilir.

Peki bu alışkanlık sürekli hale geldiğinde artrite neden olur mu ve eklemlere herhangi bir zarar verir mi? Parmak çatlatmayla ilgili tüm ayrıntılara gelin hep birlikte göz atalım!

PARMAKLARINIZI SÜREKLİ ÇATLATMAK ZARARLI MI?

Ülke genelinde eklemlerin çatlatılmasının eklem çevresindeki kıkırdak yapısına zarar vereceği yönünde bir görüş bulunmaktadır. Parmak çıtlatılması sırasında bağlarda veya kıkırdak yapısında herhangi bir gerginlik oluşmaz ve ses oluşumu bu etkiyi arttırmaz. Bu nedenle parmak çatlamasının eklem yapısına bilinen önemli bir olumsuz etkisi yoktur.

Bu konuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre parmaklarınızı çıtlatmak zararlı bir alışkanlık değildir. Yaşlı nüfus üzerinde yapılan bir başka araştırmada ise parmak çıtlatma alışkanlığı olan ve olmayanların parmak eklem yapısı incelendiğinde, kıkırdak aşınması (kireçlenme) açısından herhangi bir farklılık görülmediği ortaya çıktı.

PARMAKLARINIZI ÇATLATMAK KİREÇLENMEYE NEDEN OLUR MU?

Eklem yüzeyleri birbirinden hızla uzaklaştığında, eklem üzerine uygulanan basınçla küçük gaz kabarcıkları patlayarak parmak çatlamasına neden olur. Parmak çatlaması tik haline geldiğinde bağların gevşemesine bağlı olarak elin kavrama gücü azalabilir.


Yapılan araştırmalara göre eklemlerini çıtırdatan kişilerin, eklemlerinde şişlik ya da iltihaplanma gibi sorunları, eklemlerini çıtlatmayanlara göre daha fazla yaşamadıkları ortaya çıktı. Ayrıca parmak eklemlerini çıtırdatan kişilerin eklemlerinde artrit gelişeceği yaygın olarak inanılsa da bunu kanıtlayacak hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Artritli kişilerin eklemlerindeki mevcut kıkırdak hasar gördüğü için parmakları kendiliğinden kırılır. Ancak bu, hasarın nedeni değil, sonucudur. Artritin nedenleri arasında yaşlılık, genetik faktörler, el yaralanması, uzun ömür ve ağır el emeği gibi faktörler sıralanıyor.

haberbucak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu