Ekonomi

Para birimi korumalı mevduatlara ilişkin yeni düzenleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların dövize çeviren KKM’deki prim uygulamasına son verdi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre, mevcut durumda bankalar, TCMB karşı taraf KKM süreçlerinde müşterilerine faize ek olarak birkaç yüzde puan teklif ediyorlardı. Bu uygulamada tabela kuru düşük kalırken olası bir kur artışında TCMB’nin kapatacağı fark artıyordu. TCMB tarafından bankalara gönderilen yazıda, dövize çevirme KKM’sinde faiz üst sınırının kaldırıldığı hatırlatılarak, müşterilere sunulan primin faiz oranına eklenmesi istendi. Böylece TCMB’nin ödeyeceği potansiyel kur farkı azalacaktır.

Faiz üst limiti kaldırıldı.

TCMB tarafından bankalara gönderilen yazı ile TCMB’nin karşı taraf olduğu döviz korumalı mevduat işlemlerinde faiz oranı limiti kaldırılmıştır. Daha önce KKM’de siyasi faizin üzerindeki faize 3 puan üst sınır uygulanmıştı.

KKM 180 milyar TL arttı
KKM’de faiz üst sınırının kaldırılmasının ardından bu alana özellikle hukuki yönden yoğun ilgi geldi. Son bir buçuk ayda KKM toplamı 180 milyar lira arttı. Böylece kur korumalı mevduat toplamı 1,55 trilyon lira gibi rekor seviyeye yükseldi. Aynı dönemde döviz mevduatında da 12 milyar doların üzerinde düşüş yaşandı.

altinordu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu