Ekonomi

Niğde’de Uluslararası Elma Fuarı düzenlendi

Niğde’de Valilik, belediye, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ve Elma Üreticileri Birliği tarafından “Uluslararası Elma Fuarı” düzenlendi.

Vali Cahit Çelik, Şahinali İlçesi’nde pazar yeri yanında düzenlenen fuarın açılışında, Niğde’yi dağların ve tarımın başkenti olarak nitelendirdiğini söyledi.

Kentin Türkiye’de tarımsal anlamda kendine yeten illerden biri olduğunu belirten Çelik, Niğde’de elma üretiminin çok eskilere dayandığına dikkat çekti.

Elma üreticilerinden IPARD kapsamında projeler yapmalarını isteyen Çelik, “Önümüzdeki dönemde hem üretim miktarımızı hem de ekim miktarımızı daha yüksek seviyelere çıkaracağız. Dünyada 6 bin 500’ün üzerinde elma çeşidi var. 1’den fazla elma çeşidi var.” Türkiye’de 460 elma çeşidi yetiştiriliyor.Üniversitemiz “Ve hocalarımız da Niğde’nin toprağını analiz ederek yeni elma çeşitleri getiriyor, burada yetiştiriyor ve üretim oranını biraz daha artırıyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Emrah Özdemir de elmanın Niğde için çok önemli bir ürün olduğunu vurguladı.

Niğde denilince akıllarına elmanın gelmesini istediklerini belirten Özdemir, şöyle konuştu:

“Arşivlere baktığınızda Niğde’nin elma üretiminde ne kadar eski bir yer olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Geçmişte olduğu kadar gelecekte de önemli olacağının bilincindeyiz. Yatırımlar bu yönde devam ediyor. Niğde mutlaka birinci sıraya yerleşecektir. Elma üretiminde Türkiye’de şu anda dünyada “adını duyurmakta ve marka haline gelecektir. Ticaret ve Sanayi Odamız ‘Niğde Kireçtaşı’nın coğrafi işaret alması için çalışmalara başladı.”

Apple Üreticileri Birliği Başkanı Atilla Kaplan, ilk Uluslararası Apple Fuarı’nı düzenlemekten onur duyduklarını belirtti.

Türkiye’nin elma üretiminde dünyada 3’üncü sırada yer aldığını belirten Kaplan, “Ciddi bir üretimimiz var. Bunu artırarak sürdürmek istiyoruz. Yaklaşık 600 bin tonluk üretimle Niğde Türkiye’de ikinci sırada yer alıyor. Büyük bahçelerin olması da Türkiye’de” dedi. İlimize yurt dışından ilgi artıyor.” .” söz konusu.

Ulusal ve uluslararası 140’a yakın firmanın yer aldığı fuar, Pazar günü sona erecek.

haberkarliova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu